Miért isznak az emberek alkoholt?
Az emberek egy része azért iszik mert JÓLESIK neki. A fogyasztók egy másik részének ugyan nem esik annyira jól, de MEG KELL MUTATNIUK, hogy őok isznak, ha kell. Végül olyanok is vannak, akiknek egyáltalán nem esik jól, de INNIUK KELL ahhoz, hogy elviseljék az életet. Sokan úgy gondolják, hogy az alkohol valami ELLEN hatásos. Szorongás ellen, gátlások ellen, rossz hangulat ellen, álmatlanság ellen.
Mások úgy gondolják, hogy a fogyasztással valami MELLETT állnak ki. „Látjátok, fiúk, veletek iszom, úgyhogy benne vagyok a bandában én is!". Így bizonyítják hovatartozásukat, hiszen aki nem iszik a többiekkel, az kirekesztőodhet a jó kis közös balhékból. Sokan azzal JELEZNEK bizonyos dolgokat, ahogyan isznak. Úgy vélik, az alkohol az erőo jelképe: „minél többet tudsz inni, annál erőosebb vagy". Egy tizenéves is elsőosorban az alkoholt használja fel annak jelzésére, hogy őot már komolyan kell venni, felnőottnek kell tekinteni.
Hogyan isznak az emberek alkoholt?
Az alkoholt fogyasztó embereket három csoportba sorolhatjuk. A társasági ivók (nevezik még szociális ivóknak is őoket) csak társasági összejövetelek alkalmával fogyasztanak több-kevesebb alkoholt. őok vannak a legtöbben. Rendszeresen ivók azok, akik rendszeresen (pl. mindennap vagy minden héten) fogyasztanak kis mennyiségűu alkoholt, akár egyedül is. Mértéktelenül ivóknak pedig a valódi vagy a rejtett alkoholistákat, esetleg zugivókat nevezzük.
Gyógyszerre ivás
Ebben az esetben a gyógyszert nem önmagában, hanem alkohollal együtt veszik be. Esetenként, vagy akár rendszeresen is. Különösen tragikus kimenetelűu lehet ez a fajta találkozás, ha a gyógyszer - az alkoholhoz hasonlóan - maga is a központi idegrendszerre hat (pl. altatók, nyugtatók). Ebben az esetben ugyanis már kis adag gyógyszer is erőosen fokozza az alkohol részegítőo erejét, ugyanakkor az alkohol is növeli a gyógyszer kábító hatását. Hozzászokás esetében a kialakuló tünetek még a korábban vázolt állapotnál is riasztóbbak, s a testi-lelki leépülés vetekszik bármelyik kábítószer hasonló hatásával.
Dipszomán ivás
Így nevezik a szakemberek azt, mikor visszatérőoen, időonként részegedik le valaki erőosen, de akkor egy ideig nem tudja abbahagyni, csak az italnak él. Ez napokig, hetekig is eltarthat.
MIT NEVEZÜNK ALKOHOLIZMUSNAK?
Az alkohol rendszeres, mértéktelen, hozzászokásszerűu fogyasztásából eredőo testi és lelki károsodásokkal járó állapotot, amely az alkoholfogyasztásról való leszokás képtelenségével társul. A WHO álláspontja alapján ma betegségnek minőosül. Többféle típusa van: alkoholizmusnak igazából az alkoholtól való függőoség azon állapotát tartják, amikor a hiánytünetek olyan erőosek, hogy az alkohol hiányát a beteg kezelés nélkül nem bírja ki.
Ki az alkoholista?
Frappánsan megfogalmazva: alkoholista az az ember, aki az alkoholizmus nevűu betegségben szenved. Vagyis szervezete úgy változik meg, hogy már nem képes alkohol nélkül működni. Ha pedig nem jut egy bizonyos ideig alkoholhoz, akkor elvonási tünetek jelentkeznek nála.
Kibőol lesz alkoholista?
Annyi bizonyos, hogy a személyiség éppen olyan fontos tényezőo az alkoholizmus kialakulásában, mint minden más, kóros szenvedélynél. Nem lehet azonban általánosságban kijelenteni, hogy milyen típusú emberek lesznek alkoholisták. Ugyanúgy találhatunk a sikeres műuvészek, befutott értelmiségiek, vagy épp a pedagógusok soraiban alkoholistát, mint az elkeserítőo helyzetben élőo emberek között. Talán a menekülési vágy lehet a közös jellemzőojük: a problémák, konfliktusok előoli menekülés, az alkoholfogyasztást megoldásként alkalmazva az élet különféle helyzeteire.
Az alkoholistává válás figyelmeztetőo jelei:
Figyelmeztetőo lehet számodra, ha valaki gyakran folyamodik alkoholhoz a mindennapi élet problémái miatt; elhanyagolja az otthoni és a pénzkeresőo munkát; sokszor vitázik az ivásról a családtagokkal. Rossz érzései vannak önmagával kapcsolatban, bűuntudata miatt eldugja az alkoholt. Nem tudja megállni, hogy ne igyon, még akkor sem, ha előore eldöntötte, hogy nem fog. Tapasztalható „rövidzárlat", amikor nem emlékszik arra, mit történt, amikor ivott. Figyelmeztetőo lehet az is, amikor valaki arra kér, fedezd az ivását („hívd fel, kérlek a főonököm, mondd meg, hogy beteg vagyok!"), vagy a családtagjait hibáztatja az ivásáért („ha nem okoznál ennyi problémát, nem kellene innom!"). Milyen problémákat okozhat az alkoholizmus? A súlyos egészségügyi problémák (ezekrőol korábban már szóltunk) mellett még súlyosabb pénzügyi problémákat okoz. Az alkoholista környezetében élőok felelőosnek tartják magukat a kialakult helyzetért, emiatt bűuntudatot érezhetnek vagy dühösek lehetnek, esetleg szégyellik azt, hogy ismerőosük, jó barátjuk iszik. Ezeket az érzéseiket az emberek általában elrejtik és még a legjobb barátaiknak sem mondják el. A krónikus alkoholista nemcsak önmagát, de előobb-utóbb családja, környezete életét is tönkreteheti, tehát az alkoholnak a társadalmi veszélye is jelentőos. Hogyan lehet segíteni az alkoholistán?
Ne találj mentséget az alkoholista számára, de gyakorlatilag felesleges arra is kérlelned, hogy ne igyon többet. Az alkoholizmus betegség, ami kérésre nem fog meggyógyulni. Jó, hogy most megismered az alkoholizmussal kapcsolatos tényeket, de egyedül nem tudsz segíteni, meg kell próbálnod külsőo segítséget kérni. Az alkoholistának segítség kell, és az is csak úgy ér valamit, ha saját elhatározásából folyamodik érte.
A gyógyulás
Ahhoz, hogy meggyógyuljon valaki, teljes absztinencia kell (önmegtartóztatás). Ennek megvalósítása, sajnos, nem az illetőo akaratán múlik. A fizikai függőoség állapotában ugyanis már nem műuködik az akarat. A kórházi kezelés pár hét alatt megszünteti a fizikai függőoséget, de a pszichikai függőoség megszüntetése évekig is elhúzódhat. A Névtelen Alkoholisták mozgalma a gyógyult alkoholistát (aki nem iszik már egy kortyot sem) száraz alkoholistának hívja, mert azzal, hogy valaki nem iszik, még nem szabadult meg az alkohol rabságából: a lelki függés még fennáll, hiszen szinte minden percben erre gondol. A végleges gyógyulás után a szenvedélytőol való függés olyan formában ölt testet, hogy az illetőo alkohol helyett valamilyen más pótszert talál magának, amivel oldja a szorongását (pl. literszámra issza a kávét, sokat rágózik, sokat eszik stb.).
|