BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
Nikotin

nosmoking_200Nikotin

KÉMIA

nikotin2

   A nikotin a dohány (Nicotiana tabacum) alkaloidája, amelyet 1928-ban sikerült elkülöníteni. Színtelen, lúgos kémhatású, olaj sűurűuség?, jellegzetes szagú folyadék, amely fény hatására megbarnul. A nikotin nagyon erőos méreg, halálos adagja embereknél 20-60 mg. A dohánynak általában 1-4% a nikotintartalma. Hőo hatására a dohánylevélbőol a nikotin a füstbe jut. A dohány szívásakor a nikotinnak kb. a fele kerül a füstbe, és közel ugyanekkora része szívódik fel a dohányzó szervezetében.

TÖRTÉNELEM

   A dohány a ma embere által leggyakrabban használt pszichoaktív drog. Története az amerikai kontinensen kezdőodött. A kontinens felfedezése előott több száz évvel már nagy kultusza volt a pipázásnak. A maják és az aztékok nádszálból szívták a dohányfüstöt. A papok a nikotintól megrészegültek, s a hatást az istenek közelségének tartották. Ám olyan mértéktelen dohányzás, amilyennek napjainkban tanúi lehetünk, az indiánoknál nem volt. Náluk a pipázás meghitt, ünnepélyes dolognak számított, amely alkalmat adott a megbékélésre. A vezér rágyújtott a békepipára, ezt aztán körbeadva szívták, hogy elűuzzék a haragot.

   Amikor Kolombusz 1492-ben előoször vette kezébe az indiánok ajándékát, a dohánylevelet, még nem tudott vele mit kezdeni, és a tengerbe hajította. Második amerikai útjára magával vitt egy Ramón Pane nevűu szerzetest, aki közelebb került a bennszülöttekhez, s az őo tudósításain keresztül szerzett előoször ismeretet Európa a nádszálon át szívott dohányfüsttőol kábulatba esőo indiánokról. A hódítók, Cortez és Pizarro katonái azért kezdtek el dohányozni, mert az a hiedelem terjedt el, hogy az indiánok a füsttőol olyan erőosek és egészségesek. Amikor azután hazaértek a spanyol kikötőokbe, az otthoniak megdöbbenve látták a tengerészeket, akiknek az orrából és a szájából füst dőolt. A tengerészek közvetítésével így indult a dohány világhódító útjára. A portugálok, amerre csak jártak, mindenütt ültettek a növénybőol, hogy sehol se legyenek szűukében a drognak.

   Európában előoször egy francia ovos, Jean Nicot használta a dohányt a gyógyászatban: a növény zöld levelét a sebre helyezte, a porrá tört dohányt pedig a beteg orrába tette vagy lenyelette. Úgy hírlik, még a királyt is meggyógyította, s cserébe az uralkodó a Herba Nicotianum nevet adta a dohánynak. Későobb Linné, az élőolények nagy rendszerezőoje is Nicot-ról nevezte el a dohányt Nicotiana tabacum-nak.

   A XVII. századra a dohányzás meghódította a világot, eljutott távoli kultúrákhoz; a teaszertartások mellett szerves részévé vált a japán kultúrának is. Ugyanebben az időoszakban már széles körben elterjedt egész Európában, de ekkor még elsőosorban mint gyógynövényt alkalmazták (köszvény, reuma és fogfájás csillapítására ajánlották). A dohányzás további terjedésének a pestisjárványok és a háborúk is lökést adtak. A XVII. sz.-ban sok európai országban pusztított a döghalál, és felfigyeltek arra, hogy a túlélőok között sok volt a dohányos. Ez a hír gyorsan terjedt, és az orvosok is propagálták a füstölést a pestis ellen.

   Ekkor már a hadvezetés is mindenütt felismerte, hogy a dohány legalább annyira lényeges a katonák számára, mint a muníció (a harmincéves háborúban, például, a katonák majdnem ugyanannyi dohányt fogyasztottak, mint lőoport). A háború kényszerének köszönhetjük a cigaretta feltalálását is. A harctéri szünetekben elég volt a lőoport tömködni, nemhogy a pipát. Ennél sokkal egyszerűubbnek tűunt vékony papírba csavarni a dohányt, s gyorsabb elégetésével a leghamarabb hozzájutni a szükséges élvezethez. A XIX. sz.-ban megjelent cigaretta (amely végül is nem más, mint a dohányzás „alkalmazkodása" a rohanó életmódhoz) meghódította a polgárosodó társadalmakat. A cigaretta világsiker és óriási üzlet lett.

FOGYASZTÁSÁNAK FORMÁI

  Pipázás

A legőosibb dohányzási forma, indián találmány. Ez a legszertartásosabb dohányzási mód. A füstöt nem szívják le a tüdőore, hanem a nikotin a szájnyálkahártyáról szívódik fel. Előonye a pipázás ceremóniája. A pipázó nagy gonddal tölti eszközét, lassan, méltósággal szívja. Elszívás után gondosan tisztítja pipáját. Mindehhez időo kell, ezért lényegesen kevesebbet szív, mint a cigarettázó.

  Szivarozás

Már az indiánok is szívtak kukoricalevélbe csavart szárított dohányt, szivart. Európában a dohányzás e formája a XVIII. századtól ismert. A szivar a méltóságos polgár jelképe lett. Magyarországon Széchenyi István vezette be; a kaszinóban szívták, és ekkor még szipáknak hívták. Vörösmarty Mihály keresztelte el szivarnak. Ma a vágott, speciálisan pácolt dohányt vékony dohánylevélbe tekerik. A szivarozásnak is van szertartása. Sokan speciális vágóval levágják a végét. Ezt nem helyes csinálni, mert nikotin- és kátrányszűurőo hatása így lecsökken. Ezt sem szívják tüdőore, a nikotin a szájból szívódik fel.

  Tubákolás

A szokás a mexikói és dél-amerikai őoslakosságtól származik. A finom dohányport az orron át szippantják fel, miközben élvezik a nagy, tisztító tüsszentéseket is. A nikotin az orrnyálkahártyáról szívódik fel. Mivel nem ég, nincs kátránytartalom. Ezért nem is rákkeltőo. A tubákolás a XIV. Lajos korabeli Franciaországban volt divatos. A dohányport díszes tubákszelencében tartották. Ma már viszonylag ritkán találkozunk vele.

  Bagózás

Dél-amerikai őosi szokás, a dohány rágásából áll. A bagózáshoz hozzá tartozik a köpködés, ezért soha nem volt előokelőo dolog. A nikotin a szájnyálkahártyáról jól felszívódik. Nem keletkezik rákkeltőo kátrány, ennek ellenére, valószínűuleg a pácolóanyagoktól szájüregi rákot okozhat. Németországban ma is divat, hazánkban azonban ritka a dohányzásnak eme formája.

  Cigarettázás

A cigaretta két részbőol áll: papírhüvelybőol és dohányból. A papírhüvely végén pedig általában egy szűurőopapír található. A cigarettázás során jut a legtöbb nikotin a szervezetbe, ugyanakkor az égés során számtalan vegyi anyag keletkezik, mely hosszú távon súlyosan károsíthatja az egészséget, és többfajta rákos megbetegedést okozhat. A cigarettázással a későobbiekben részletesen foglalkozunk.

 

 

[Föóldal] [Tünetek] [Függöség] [Kokain kokain crack] [LSD  STP  DMT] [Oldószerek] [Ecstasy] [Nikotin] [Speed] [Alkohol] [Opiát] [] [Contact]